27 noiembrie 2010 - Primul Simpozion al Cadrelor medicale și preoților de spitale din Arhiepiscopia Sibiului

În data de 27 noiembrie 2010, are loc la Academia Sâmbăta din cadrul Mănăstirii ”Brâncoveanu” de la Sâmbăta de Sus lucrările Primului Simpozion al Cadrelor medicale și Preoților de spitale din Arhiepiscopia Sibiului , eveniment organizat de Arhiepiscopia Sibiului în colaborare cu Mănăstirea ”Brâncoveanu”.

Tematica simpozionului este: ”Conlucrare pentru vindecare” , iar printre temele de pe agenda de lucru a zilei se numără:

”Dimensiunea mărturisitoare a actului medical” - susținută de Pr. Conf. Dr. Constantin Necula.

”Aspecte existențiale și duhovnicești în îngrijirea bolnavilor în stadiu avansat” - prezentat de Pr. Conf.Dr. Nicolae Moșoiu

”Suferința psihică, dincolo de biologic” - Dl. Popa Bogdan - medic primar psihiatru

”Medicul și preotul, două identități ale unei singure slujiri: alinarea suferinței celor bolnavi” - Pr. Dr. Ciprian Cândea

”Între teorie și practică” - o prezentare a Centrului de îngrijiri medicale la domiciliul pacienților cu cancer în stadiu avansat, de la Protopopiatul Brașov - susținută de D-na Anca Cerasela Petrescu - medic generalist cu competențe în îngrijire paleativă

”Dimensiunea socială a promovării sănătății” - D-na Stoia Mihaela - Lector universitar și medic primar.

Lucrările abordate pe parcursul simpozionului vor fi prezidate de ÎPS Dr. Laurențiu Streza - Mitropolitul Ardealului care a adresat un cuvânt de bun venit participanților. Alături de ÎPS Sa, la acest simpozion s-a aflat și P.S Andrei Făgărășeanul - Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Sibiului și Preacuviosul Părinte Ilarion Urs - stareţul Mănăstirii Brâncoveanu.

Scopul acestui simpozion este de a îmbunătăţi colaborarea dintre medici şi preoţi în vederea conlucrării pentru vindecarea spirituală şi trupească a pacienţilor.