06 iunie 2011 - Proiectul FORTE la Mănăstirea Brâncoveanu

Incepand din septembrie 2010, Federatia Filantropia impreuna cu Patriarhia Romana, Instituto de Formation Integral (IFI) si SC Global Commercium Development S.R.L implementeaza proiectul FORTE — Formare trainica pentru parteneriat social. Proiectul se desfasoara pe parcursul a 36 de luni, pana in august 2013, pe teritoriul Romaniei, fiind sustinut financiar prin Programul Operational pentru Dezvoltarea Resurselor Umane — POSDRU.

SCOPUL proiectului este dezvoltarea capacitatii organizationale a structurilor active in domeniul parteneriatului social din cadrul Administratiei Patriarhale si a 9 eparhii din cuprinsul Bisericii Ortodoxe Romane, pentru a deveni parteneri mai puternici pentru incluziunea sociala la nivel national.

In perioada 6-10 iunie si 14-18 iunie, Manastirea Sambata de Sus gazduieste modulul 2 al cursului de Formare de formatori, la care participa 22 de persoane care ulterior vor activa in cadrul Centrului de Formare Continua de la Bucuresti si a Centrelor regionale de resurse de la nivelul celor 9 eparhii, si anume: Arhiepiscopia Romanului si Bacaului, Arhiepiscopia Sibiului, Arhiepiscopia Alba Iuliei, Episcopia Severinului si Strehaiei, Arhiepiscopia Timisoarei, Arhiepiscopia Dunarii de Jos, Episcopia Giurgiului, Episcopia Ortodoxa Romana Tulcea si Episcopia Ortodoxa Romana a Oradiei.