20.04.2012 - Izvorul Tamaduirii

Pelerini din toată ţara au participat, de Izvorul Tămăduirii, astăzi, 20 aprilie 2012, la slujbele oficiate la Mănăstirea 'Brâncoveanu' de la Sâmbăta de Sus cu ocazia sărbătoririi celui de-al doilea hram al aşezământului.

Credincioşii au participat mai întâi la slujba de sfinţire a apei şi apoi la Sfânta Liturghie oficiate de Înaltpreasfinţitul Părinte Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului, şi Preasfinţitul Părinte Andrei Făgărăşanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, informează TRINITAS TV.

Cu această ocazie, Înaltpreasfințitul Părinte Laurențiu a spus: ”Ctitoria brâncovenească de la Sâmbăta de Sus a fost o oază de lumină, spiritualitate și de rezistență a credinței creștine în aceste părți și mai ales în Ardeal. Aproape 100 de ani ea a stat sub dărâmături, dar fântâna a funcționat dintotdeauna. Credincioșii se adunau la Izvorul Tămăduirii și făceau slujbă, Sfințirea Apei și se bucurau de această posibilitate de a primi apă sfințită de la izvorul mănăstirii”.

După Sfânta Liturghie, la altarul din pădure a fost oficiată Taina Sfântului Maslu.

La final a fost oficiată o slujbă de pomenire la mormântul Mitropolitului Antonie Plămădeală.

Sursa: Basilica.ro