18 - 29.06.2012 - Cursuri de Conservare a Patrimoniului Cultural

La Mănăstirea Sâmbăta de Sus va începe, pe 18 iunie, cel de-al doilea stagiu de pregătire pentru participanţii la cursurile destinate formării de specialişti în domeniul conservării patrimoniului cultural. Cursurile sunt organizate de Centrul pentru patrimoniul cultural „Sf. Constantin Brâncoveanu” al Patriarhiei Române.

„Vor participa 30 de cursanţi şi majoritatea provin din unităţi de cult bisericeşti, mai ales din zona Arhiepiscopiei Bucureştilor. Aceştia au participat la prima întâlnire şi acum vor face lucrări de practică la reamenajarea colecţiei Mănăstirii Sâmbăta. Acolo este o colecţie foarte valoroasă şi este într-o primă campanie de reorganizare fundamentală. Aceşti cursanţi urmează să vadă într-adevăr ce înseamnă activitatea de conservator”, a declarat pentru TRINITAS TV prof. consilier patriarhal Victor Simion, organizator programe.

Al doilea stagiu de pregătire cuprinde activităţi preponderent practice, referitoare la măsurile de protecţie şi de ocrotire a patrimoniului cultural naţional mobil. Cursanţii vor fi îndrumaţi de specialişti în domeniu.

În cea de-a treia etapă se va face sistematizarea informaţiilor şi evaluarea finală. Cursanţii vor primi diplome recunoscute de Comisia Naţională de Formare Profesională a Adulţilor, Ministerul Educaţiei şi Cercetării şi Ministerul Muncii, Solidarităţii Sociale şi Familiei.