15.08.2012 - Adormirea Maicii Domnului - Hramul Manastirii

Hramul Mănăstirii “Brâncoveanu” de la Sâmbăta de Sus, sărăbătorit la 15 august 2012 - Adormirii Maicii Domnului, a fost binecuvântat în acest an cu prezenţa la sfintele slujbe a patru arhierei. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului împreună cu Preasfinţitul Sofronie, Episcopul Oradiei, Preasfinţitul Andrei Făgărăşanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului şi Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, înconjuraţi de un sobor de preoţi şi diaconi.

La mănăstirea ctitorită de domnitorul Constantin Brâncoveanu, sfântul martirizat la Constantinopol chiar de praznicul Adormirii Maicii Domnului, tradiţia veche, neîntreruptă de secole, ne arată că sărbătoarea hramului din 15 august a adunat mereu ierarhi, preoţi şi sute de pelerini în jurul fântânii cu apă tămăduitoare, acolo unde încep slujbele religioase din această zi deosebită pentru aşezământul monahal braşovean. Şi în acest an, credincioşii au venit la acestă poartă spre cer pentru a lua har şi binecuvântare, pentru a se ruga şi pentru a-i mulţumi Maicii Domnului, mijlocitoarea înaintea tromului ceresc pentru cei de pe pământ.

Cei patru ierarhi amintiţi au oficiat slujba de sfinţire a apei împreună cu un sobor de preoţi, din care au făcut parte decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă “Sfântul Ierarh Andrei Şaguna, Mitropolitul Transilvaniei”, părintele Aurel Pavel, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Sibiului, arhimandritul Visarion Joantă, protopopul de Făgăraş I, părintele Marcel Dobrea, protopopul de Mediaş, părintele Ovidiu Găban, protopopul de Bran-Zărneşti, părintele Gheorghe Colţea şi alţi preoţi de la parohiile din Ţara Făgăraşului şi de mai departe.

După sfinţirea apei, ierarhii, preoţii şi credincioşii au mers spre altarul de vară al mănăstirii, din pădurea ce străjuieşte aşezământul, unde s-a oficiat Sfânta Liturghie, la care a dat răspunsurile liturgice grupul psaltic „Sfântul Vasile cel Mare” din Constanţa.

“Născătoarea de Dumnezeu”

Cuvântul de învăţătură de la Sfânta Liturghie a fost rostit de PS Episcop Sofronie, după cum ne informează mitropolia-ardealului.ro. Ierarhul a amintit credincioşilor însemnătatea sărbătorii din 15 august, istoricul acestui mare praznic şi modul în care cinstirea Maicii Domnului a fost manifestată de creştini de-a lungul secolelor. De asemenea, PS Episcop Soforonie a amintit şi marile mănăstiri şi biserici din ţară care îşi serbează hramul, locuri de pelerinaj pentru milioane de credincioşi. La finalul cuvântului, ierarhul i-a felicitat pe credincioasele şi credincioşii care poartă numele Fecioarei Maria.

“De la începuturile Bisericii, creştinii au cinstit-o cu multă evlavie pe Fecioara Maria, Născătoarea de Dumnezeu. Cinstirea Maicii Domnului a luat o amploare deosebită în Biserică începând cu veacul al IV-lea şi mai précis, după Sinodul al III-lea Ecumenic de la Efes, din 431. Călăuziţi de Duhul Sfânt, Sfinţii Părinţi de atunci, între care a strălucit în chip deosebit Sfântul Chiril al Alexandriei, au mărturisit-o pe Preasfânta Fecioara Maria, cum a făcut Biserica în mod constant şi până atunci. Dar acum au mărturisit-o printr-o proclamare dogmatică a ei, ca Născătoare de Dumnezeu”, a subliniat PS Sofronie.

La final, numeroşi credincioşi au primit Trupul şi Sângele Mântuitorului Iisus Hristos de la ierarhi şi preoţi. IPS Mitropolit Laurenţiu i-a îndemnat, apoi, pe credincioşii prezenţi să păstreze cu sfinţenie evlavia la Maica Domnului, cinstită în mod deosebit de mamele creştine. La rândul lor, toţi credincioşii au datoria sfântă de a-şi cinsti mamele, fiinţele ocrotite de Maica Domnului, prin care noi toţi am primit viaţă, a spus Mitropolitul Ardealului, care le-a mulţumit ierarhilor pentru prezenţa la hramul mănăstirii, preoţilor, întregii obşti monahale şi tuturor pelerinilor. Totodată, ierarhul i-a felicitat pe cei care poartă numele Fecioarei Maria.

“Mama este singura fiinţă care a primeşte darul creaţiei de la Dumnezeu. Fără mamele noastre noi nu am fi putut exista şi lumea s-ar sfârşi. Fără Maica Preacurată nu există mântuire. Ea plânge alături de noi, se bucură împreună cu noi şi se roagă mereu la Fiul ei pentru a ne câştiga mântuirea”, a spus IPS Mitropolit Laurenţiu.

Stareţul mănăstirii, arhimandritul Ilarion Urs, a mulţumit ierarhilor, preoţilor şi tuturor credincioşilor veniţi la poale de munte pentru a o cinsti pe Maica Domnului şi a oferit ierarhilor câte o icoană.

După Sfânta Liturghie, credincioşii au avut posibilitatea să se roage pentru sănătatea trupească şi pentru mântuirea sufletelor la slujba Sfântului Maslu, prin care s-a încheiat hramul din 15 august.

Rugăciunile continuă şi a doua zi la Sâmbăta de Sus, când sunt sărbătoriţi Sfinţii Martiri Brâncoveni, ocrotitori ai mănăstirii.